Czym różni się blizna dojrzała od niedojrzałej?
Blizny to efekty procesu gojenia się ran. Ich powstanie jest często nieuniknione po operacjach, urazach czy chorobach skóry. W zależności od rodzaju i czasu powstawania, blizny mogą mieć różne właściwości i wygląd. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym różni się blizna dojrzała od niedojrzałej, czy blizna może zniknąć oraz kiedy warto zastanowić się nad jej usunięciem.
Poszczególne rodzaje blizn różnią się od siebie wyglądem, na który wpływa pochodzenie ich powstania, czas i indywidualne predyspozycje danej osoby.
Pierwszym z nich są blizny zanikające, które pojawiają się zwykle po drobnych urazach lub uszkodzeniach skóry. Są one jasne, płytkie i w większości przypadków znikają same po kilku tygodniach lub miesiącach.
Nie należy ich mylić z bliznami zanikowymi, które są skutkiem nieprawidłowej syntezy nowych tkanek. To charakterystyczne blizny wyglądem przypominające drobne “dziurki” w skórze. Najczęściej są niechcianą pamiątką po trądziku lub ospie.
Kolejnym rodzajem są blizny przebarwione, które pojawiają się po oparzeniach, trudno gojących się ranach czy trądziku. Są one ciemniejsze lub jaśniejsze od otaczającej skóry i zwykle zanikają w ciągu kilku miesięcy lub lat.
Blizny keloidowe to natomiast blizny, które powstają w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia się ran i nadprodukcji kolagenu. Są one szorstkie, wypukłe, ciemniejsze od skóry i często mogą powodować swędzenie czy ból. Blizny keloidowe mogą powstawać nawet kilka miesięcy po zagojeniu rany i zwykle nie znikają same.
Ostatnim rodzajem blizn są blizny hipertroficzne, które są podobne do keloidów, ale nie wykraczają poza granice rany i zwykle nie powodują bólu czy swędzenia. Powstają one również w wyniku nadprodukcji kolagenu i zwykle zanikają samoistnie w ciągu kilku miesięcy lub lat.
Oprócz tego, że każda blizna może być przypisana do jednego z powyższych rodzajów, dodatkowo jeszcze może być niedojrzałą lub dojrzałą. Blizna niedojrzała jest lekko wypukła, najczęściej czerwona i swędząca. Po odpowiednim czasie (zależnym od wielkości rany, indywidualnych czynników genetycznych i dbania o bliznę) przekształca się w bliznę dojrzałą. Jest ona zazwyczaj płaska i dość podobna do otaczającej skóry.
Niektóre blizny rzeczywiście znikają same, ale potrzebują do tego bardzo długiego czasu i w większości przypadków również prawidłowej pielęgnacji.
Regularne masowanie blizny, stosowanie specjalistycznych preparatów takich jak maść na blizny czy kosmetyki rozjaśniające z pewnością mogą pomóc w zredukowaniu widoczności zmiany skórnej.
To, jak długo blizna jest czerwona, zazwyczaj zależy również od tego, gdzie jest zlokalizowana: niestety, najbardziej widoczne miejsca, takie jak twarz czy brzuch mają dużą tendencję do długiego dojrzewania blizn.
Jeżeli mimo upływu wielu miesięcy blizna nie blednie, a dodatkowo swędzi, dobrze jest zasięgnąć porady dermatologa. Być może jedyną drogą do odzyskania gładkiej skóry i komfortu jest jej usunięcie w gabinecie kosmetologicznym.
Jeżeli blizna jest mało widoczna i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, to nie ma potrzeby jej usuwania. Jednak jeśli blizna jest szpecąca, powoduje dyskomfort lub ogranicza ruchomość, warto zastanowić się nad jej usunięciem.
Możliwości usuwania blizn są różne i zależą od rodzaju blizny oraz jej położenia. W przypadku blizn zanikających czy przebarwionych, można stosować różnego rodzaju specjalistyczne kosmetyki lub zabiegi laserowe. W przypadku blizn keloidowych czy hipertroficznych, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego. Często stosuje się także krioterapię, peelingi chemiczne i mikronakłuwania.
Usunięcie blizny jest możliwe w czasie, którym zakończyły się już procesy gojenia rany, a blizna stała się dojrzała. Oceny tego faktu zawsze powinien dokonać specjalista przed przystąpieniem do zabiegu.
Zabiegi kosmetologiczne są zazwyczaj najlepszą odpowiedzią na pytanie, co na swędzącą bliznę można poradzić, jeśli jest ona dojrzała i w pełni zasklepiona, a mimo to daje uczucie dyskomfortu.
Reasumując, gdy blizna swędzi, powoduje obniżenie samooceny lub przeszkadza w inny sposób w codziennym funkcjonowaniu, warto przemyśleć jej usunięcie. Poszukiwania odpowiedniego gabinetu kosmetologicznego w swojej lokalizacji warto rozpocząć od wpisania frazy „usuwanie blizn” z nazwą miasta. Nim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, do którego gabinetu się wybrać, należy zasięgnąć opinii na jego temat i sprawdzić doświadczenie zespołu specjalistów.
Większość blizn nie znika samoistnie całkowicie, ale ich widoczność można zredukować poprzez odpowiednią pielęgnację, stosowanie specjalistycznych kosmetyków i przy wsparciu kosmetologa.
Aby dowiedzieć się, jaka opcja będzie dla nas najlepsza, warto udać się do sprawdzonego gabinetu kosmetologicznego. Specjalista przygotuje indywidualny plan zabiegowy, dzięki któremu pozbędziemy się problemu estetycznego.