Dlaczego po ospie wietrznej powstają blizny? Jak z nimi walczyć?
Ospa wietrzna jest chorobą, która bardzo często zostawia po sobie nieestetyczną pamiątkę w postaci charakterystycznych blizn. Czy można temu skutecznie zapobiegać? Co zrobić, jeśli chcemy się pozbyć widocznych zmian - blizny po ospie wietrznej?
Ospa wietrzna charakteryzuje się występowaniem wysypki, która w profesjonalnej dermatologicznej nomenklaturze nosi nazwę grudkowo-pęcherzykowej. Są to niewielkie krostki, wypełnione płynem surowiczym, zaczerwienione dokoła i powodujące intensywny świąd i mrowienie. To sprawia, że chorzy mają problem z powstrzymaniem się od dotykania zmian: sprawę komplikuje fakt, że najczęściej ospę wietrzną przechodzimy w dzieciństwie.
Wysypka pojawia się na całym ciele: włącznie z twarzą. Blizny po ospie powstają z nadkażeń bakteryjnych, do których dochodzi w procesie drapania, podrażniania, a nawet po prostu dotykania zmian dłońmi. W miejscu zranienia skóry powstają głębokie rany, z których może się sączyć krew, a następnie w ich miejscu pojawiają się strupki. Te miejsca bliznowacieją, najczęściej w formie tzw. blizn ubytkowych (specyficznie wyglądające „dziurki” w cerze) lub wypukłych, o jaśniejszym kolorze niż skóra.
Jeśli nie podejmie się żadnych kroków w kierunku rozjaśniania blizn, większość z nich sama z biegiem czasu stanie się mniej widoczna. Jednak w niektórych przypadkach, tam, gdzie ogniska zapalne były bardzo duże, z pewnością pozostaną spore zmiany dermatologiczne – blizny po ospie. Warto wiedzieć, że charakterystyczny ślad po szczepionce, który każdy z nas ma na ramieniu również związany jest z ospą wietrzną: to właśnie szczepionka na tę chorobę powoduje powstanie dużej blizny.
Bliznom po ospie wietrznej można jednak w pewnym zakresie zapobiegać, dbając o podstawowe zasady higieny i stosując się do zaleceń dermatologów. Miejsca zmienione chorobowo powinny być regularnie nawilżane, najlepiej lekkimi kremami i maściami o lekkiej konsystencji. Należy możliwie unikać dotykania, a w szczególności drapania wysypki i nie zapominać o częstym myciu rąk oraz pielęgnacji paznokci, pod którymi najczęściej gromadzi się brud. Absolutnie nie jest wskazane stosowanie jakichkolwiek środków peelingujących, podobnie zresztą jak silnych środków myjących: w czasie choroby najlepiej stosować do pielęgnacji ciała emolienty, które pomogą odrobinę zmniejszyć uczucie świądu.
Chociaż powyższe zasady mogą pomóc, nie zawsze tak się stanie: osoby, które mają tendencję do powstawania blizn i w których rodzinie istnieją czynniki genetyczne sprzyjające powstawaniu charakterystycznych „dziur” po ospie muszą raczej nastawić się na to, że i u nich przebycie ospy wietrznej będzie wiązało się z takimi wątpliwymi „pamiątkami”.
Niestety, blizny po ospie same z siebie nie znikną: co najwyżej zbledną i przez to będą mniej widoczne. Jedynym sposobem na pozbycie się tych zmian jest profesjonalne usuwanie blizn po ospie, które można przeprowadzić w każdym specjalistycznym gabinecie kosmetologicznym.
Usuwanie śladów po ospie wietrznej możliwe jest na kilka sposobów. Najczęściej wybierane to:
Jednym ze sposobów pozbywania się blizn po ospie jest wypełnianie blizn ubytkowych z pomocą kwasu hialuronowego. Zabieg ten, chociaż daje spektakularne, widoczne od razu efekty, ma jedną wadę: są one widoczne jedynie przez okres około kilku miesięcy do dwóch lat. Jeśli zależy nam zatem na trwałym pozbyciu się blizn po ospie wietrznej, wybierzmy jeden z powyższych sposobów, a najlepiej skontaktujmy się w tym celu z profesjonalistą. Doradzi on, jaki plan zabiegowy będzie dla naszej skóry najlepszy.