Usuwanie blizn laserem - jak to działa?
Zabiegi laserowe od lat zyskują popularność, ponieważ są bezpieczne i bardzo skuteczne. Dodatkowo efekty laserowego usuwania blizn czy odmładzania skóry są widoczne już po pierwszej sesji. W jaki sposób działa laser na blizny? Kiedy poddać się zabiegowi? Czy jest to bolesne?
Laserowe usuwanie blizn jest zabiegiem nieinwazyjnym i stosunkowo bezbolesnym. Stosunkowo, ponieważ część osób o niskim progu bólu może doświadczać dyskomfortu w postaci intensywnego pieczenia w miejscu poddawanym zabiegowi.
Można temu zapobiec, podając miejscowe środki znieczulające: w większości zabiegów, przy których wykorzystywany jest laser frakcyjny CO2 na blizny specjaliści miejscowo znieczulają skórę poddawaną zabiegowi.
To, jak bardzo intensywnie odczuwa się działanie lasera związane jest nie tylko z progiem bólu, ale również umiejscowieniem usuwanej zmiany. Na przykład dla części kobiet laserowe usuwanie blizn potrądzikowych jest znacznie intensywniejszym doznaniem niż laserowe usuwanie blizn po cięciu cesarskim.
Poddając się zabiegowi należy mieć na uwadze, że nie jest to metoda, którą można by określić jako przyjemną i relaksującą, ale też nie ma powodów obawiać się intensywnego bólu. Laserowe usuwanie blizn jest przeprowadzane także u dzieci i osób bardzo wrażliwych: dlatego nie ma powodów do obaw.
Zabiegi laserowe polegają na ukierunkowaniu przez specjalistę precyzyjnej wiązki lasera. Trafia ona w tkanki prowadząc do podgrzewania w nich wody, a tym samym, jej odparowania. Powstają precyzyjne, mikropoparzenia, wynikiem których jest pobudzenie procesów regeneracyjnych.
Usuwanie blizn laserem jest uznawane za najbardziej skuteczną i bezpieczną metodę pozbywania się niechcianych zmian dermatologicznych. Trzeba mieć jednak świadomość, że chociaż zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji, należy stosować się do pewnych ogólnych zasad pozabiegowych.
Pierwszą z nich jest unikanie namaczania miejsca poddanemu działaniu lasera przez ok. 3 doby po zabiegu. Oczywiście dopuszczalne jest mycie, jednak bez pocierania np. gąbką skóry w konkretnym miejscu i bez długich kąpieli.
Należy także zrezygnować z saun, basenów i intensywnej aktywności fizycznej, która prowadzi do rozszerzania naczyń krwionośnych.
Skóra po zabiegu laserem przypomina delikatnie poparzoną: jest zaczerwieniona, może być trochę opuchnięta i bardzo wrażliwa na dotyk. Wskazane jest stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji skóry potraktowanej laserem lub maści i kremów z jonami srebra. Specjaliści dopuszczają także alantoninę lub inne preparaty stosowane zazwyczaj przy oparzeniach.
Najlepiej sprawdzają się kosmetyki w żelu, tworzące delikatną warstwę osłonową na ranie.
Wszelkie dolegliwości związane z zabiegiem laserowym ustępują zazwyczaj do trzeciej doby.
Pierwsze efekty działania lasera widoczne są już po pierwszej sesji zabiegowej. Dlatego laser na blizny potrądzikowe jest najczęściej polecanym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy borykają się z tym problemem. W przypadku głębokich, rozległych blizn, takich jak np. rozstępy, niekiedy potrzebnych jest kilka sesji. Jednak już jeden zabieg widocznie redukuje ich widoczność.
Warto mieć świadomość, że lasery na blizny nie różnią się od tych, stosowanych do zabiegów anti-aging czy poprawiających jędrność skóry. Dlatego poddając się zabiegowi laserowemu, aby zmniejszyć widoczność niechcianej pamiątki np. po urazie mechaniczym czy chorobie, jednocześnie możemy spodziewać się generalnej poprawy kondycji skóry.
Skóra poddana laserowi staje się widocznie jędrniejsza, a to ze względu na zagęszczenie włókien kolagenowych. Ujednolica się jej koloryt i faktura. Szybciej zachodzą w niej procesy regeneracyjne i nie występuje nadprodukcja sebum.
Jeśli chcesz skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje zabieg laserowy, przyjdź na bezpłatne konsultacje do NEWLOOK’s Institute. Rozpiszemy dla Ciebie indywidualny plan zabiegowy i podpowiemy, jakie jeszcze działania możesz podjąć, aby cieszyć się gładką i świetlistą skórą na całym ciele.