Jak i kiedy powstają? Jak wyglądają? Czy można je usunąć?
Jakie zabiegi na blizny po ospie zapewniają najlepsze efekty?
Zmień pytania w konkretne odpowiedzi!
Zanim szczegółowo omówimy temat blizn po ospie zacznijmy od kilku słów o chorobie, która naraża nas na nieestetyczny wygląd i utratę pewności siebie.
Ospa wietrzna to zakaźna choroba wywołana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca (VZV – Varicella-Zoster Virus). Infekcja może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak najczęściej ospą zarażają się dzieci przed piętnastym rokiem życia. U zdrowych dzieci oraz u osób dorosłych bez zaburzeń układu immunologicznego przebiega dość łagodnie, a jej głównymi objawami są:
Głównym i jednocześnie widocznym objawem ospy wietrznej są swędzące krostki, które w trakcie choroby zmieniają swoją postać. W pierwszej kolejności ujawniają się czerwone plamki, które z czasem zmieniają się w bąbelki (grudki) wypełnione płynem surowiczym. Następnie bąbelki pękają, aby przybrać postać niewielkich strupków, które z czasem samoistnie odpadają ze skóry. Pytanie brzmi, jak powstają blizny po ospie i czy choroba zawsze skazuje nas na taką „pamiątkę”?
Otóż nie. Blizny po ospie to pozostałość po nadkażeniu bakteryjnym krostek. Do infekcji dochodzi najczęściej w wyniku ich drapania, ponieważ formowaniu się bąbelków i krostek towarzyszy dość mocne swędzenie. Rozdrapywanie zmian często skutkuje nieprawidłowym przebiegiem procesu gojenia oraz uszkodzeniem głębszych warstw skóry. To właśnie te zaburzenia prowadzą do powstania trwałych i widocznych zmian w postaci nieestetycznych blizn, które często określa się jako „dziury” lub „dzioby”.
Warto dodać, że ospa wietrzna traktowana jest jako choroba dziecięca. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie przeszliśmy jej w wieku przedszkolnym lub szkolnym to jesteśmy na tę chorobę narażeni przez całe życie, mimo szczepienia. Oznacza to, że blizny po ospie mogą pojawić się w każdym wieku.
Leczenie ospy ma charakter objawowy oraz obejmuje właściwą pielęgnację skóry w trakcie choroby. Przede wszystkim zaleca się:
Jak wyglądają blizny po ospie? Zacznijmy od tego, że blizny po ospie to blizny typu zanikowego (zwane także atroficznymi), które przyjmują postać widocznych wgłębień na powierzchni skóry. Swoim wyglądem przypominają blizny potrądzikowe
Charakterystyczne cechy dojrzałych blizn po ospie to:
Blizny po ospie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale niestety powodują nieestetyczny wygląd, zwłaszcza jeśli występują na twarzy i szyi.
Co bardzo istotne, blizny po ospie niestety trudno ukryć pod makijażem. Nakładanie grubych warstw pudru lub fluidu często pogarsza wygląd, ponieważ kosmetyk osadza się na bliznach sprawiając, że stają się jeszcze bardziej widoczne.
Nieestetyczny wygląd blizn po ospie często odbiera pewność siebie powodując frustrację, a niekiedy doprowadza nawet do stanów depresyjnych.
Czy można całkowicie usunąć blizny po ospie? Niestety nie, ale można je zredukować, spłycić i rozjaśnić do tego stopnia, że przestają być problemem estetycznym. Usuwanie, a raczej zmniejszanie blizn po ospie wymaga specjalistycznych zabiegów, ponieważ domowa pielęgnacja z wykorzystaniem nawet bardzo drogich preparatów nie jest w stanie zmniejszyć już istniejących zmian.
W naszym gabinecie kosmetologicznym w centrum Warszawy, usuwanie blizn po ospie poprzedza specjalistyczna konsultacja, podczas której:
Nasze doświadczenie pokazuje, że właśnie takie podejście gwarantuje najlepszą skuteczność zabiegów oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa, które są dla nas absolutnym priorytetem.
Jakie zabiegi wykonuje się na blizny po ospie? Do dyspozycji mamy wiele metod leczenia i usuwania blizn. Do najskuteczniejszych zabiegów kosmetologicznych bez wątpienia należą:
Dowiedz się więcej o zabiegach usuwania blizn
NEWLOOK's KONTAKT
Chcesz zadać nam pytanie na temat blizn po ospie?
Umów się na profesjonalną konsultacje
A może wolisz od razu umówić się na indywidualną konsultację?
Nasza wiedza i doświadczenie są do Twojej dyspozycji!
Jesteśmy w samym centrum Warszawy
Zadzwoń lub napisz wiadomość
Odpowiemy na każde Twoje pytanie
Tel:+48 22 353 73 63
instytut@instytut-urody.com
pon - pt: 9 - 21
sobota: 9 - 17