Jak powstają blizny po operacji i po wypadkach? Jakie typy blizn wyróżniamy?
Jak przebiega gojenie? Na czym polega mobilizacja i rehabilitacja blizn pooperacyjnych?
Czy można je całkowicie usunąć?
Zmień pytania w konkretne odpowiedzi!
Blizny pooperacyjne i powypadkowe to „pamiątka”, która sprawia, że często wstydzimy się rozebrać na plaży, na basenie, a nawet w zaciszu własnej sypialni. Co więcej, wiele blizn przypomina o sobie nieprzyjemnym uczuciem „ciągnięcia” oraz dyskomfortem podczas wykonywania codziennych czynności.
Aby cieszyć się możliwie gładką skórą i pewnością siebie w każdej sytuacji warto przyjrzeć się bliznom z nowego punktu widzenia! Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł pełen przydatnych informacji.
Blizny pooperacyjne powstają wskutek uszkodzenia skóry właściwej oraz głębokich tkanek w trakcie zabiegu chirurgicznego. Niezależnie od tego, czy chodzi o usunięcie wyrostka, operację kardiologiczną, czy chirurgię plastyczną to proces ten przebiega tak samo, albo w bardzo zbliżony sposób.
Blizna pooperacyjna, jak każda inna blizna, jest rezultatem procesu auto-odbudowy tkanki po uszkodzeniu skóry. Nasz organizm w naturalny sposób zmierza do tego, aby jak najszybciej zamknąć uszkodzenie oraz zabezpieczyć ciało przed infekcjami.
To właśnie to działanie powoduje, że w procesie gojenia powstaje włóknista tkanka łączna, która zastępuje tkankę uszkodzoną w czasie operacji, wypadku lub w następstwie choroby lub źle leczonego trądziku.
Rodzaje blizn pooperacyjnych można podzielić na 6 zasadniczych grup:
Jazda samochodem, ferie na nartach, remont mieszkania, konfliktowa sytuacja na imprezie… To zwykłe życiowe sytuacje, ale czasem zderzenie z rzeczywistością jest bardzo bolesne, a leczenie po wypadku lub skaleczeniu wymaga interwencji chirurga. Poważna operacja, standardowy zabieg, czy zwykłe zszycie rany zostawia po sobie „pamiątkę” na całe życie. Oprócz nienajlepszych wspomnień o tych wydarzeniach przypominają nam blizny powypadkowe.
Gojenie płytkich uszkodzeń skóry (tj. w obrębie naskórka) oraz otarć często nie kończy się powstaniem wyraźnego śladu po wypadku, natomiast przerwanie skóry właściwej niemal zawsze kończy się powstaniem blizny.
Mogą być całkiem małe i zlokalizowane w miejscach, w których nie są specjalnie widoczne, nawet gdy rozbierzemy się na basenie, plaży lub w sypialni. Problem pojawia się wtedy, gdy blizny powypadkowe i pourazowe:
W takiej sytuacji warto pomyśleć o usuwaniu blizn powypadkowych, czyli mało inwazyjnych i niebolesnych zabiegach, które potrafią zdziałać cuda.
Osobny rodzaj stanowią zrosty, czyli blizny pooperacyjne powstałe wskutek niejednolitego procesu gojenia tkanek. Powstałe zrosty powodują, że poszczególne warstwy tkanek tracą swą naturalną elastyczność.
Innymi słowy, blizny pooperacyjne mogą ulec zrostom z tkanką podskórną i/lub powięziową, co prowadzi do powstania nieestetycznej blizny i jej unieruchomienia. Zjawisko to można porównać do zszycia ze sobą kilku warstw ubrań, w których nie możemy się swobodnie poruszać.
Blizny pooperacyjne i powypadkowe są… różne, a ich wygląd, kształt, charakterystyka zależy od:
Można jednak wyodrębnić pewien katalog cech, które najczęściej można przypisać bliznom pooperacyjnym, ponieważ dość często:
Na ostateczny wygląd blizn pooperacyjnych oraz jej ruchomość i elastyczność bardzo duży wpływ ma przebieg leczenia, a także mobilizacja tkanek oraz rehabilitacja. Konkretne działania mogą sprawić, że blizna pooperacyjna będzie:
Co to znaczy mobilizacja blizny?
Mobilizacja blizny pooperacyjnej to proces oddziaływania bezpośrednio na tkanki, aby aktywizować je do pracy oraz rozluźniać struktury mięśniowo-powięziowe. Zadaniem mobilizacji blizny jest:
Jak przebiega mobilizacja blizny po operacji?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że mobilizację blizny można rozpocząć tylko w konkretnym czasie i zgodnie z wytycznymi specjalisty. Bardzo delikatne techniki manualne można w niektórych przypadkach rozpocząć już kilka dnia po zabiegu. Działania skoncentrowane na bliźnie po szwach można z kolei rozpocząć po upływie trzech tygodni od wygojenia rany.
Rehabilitacja blizny pooperacyjnej bazuje na zabiegach, które:
W naszym gabinecie w centrum Warszawy wykonujemy dwa zabiegi rozluźniające blizny po operacji, tj.
Całkowite usunięcie blizn pooperacyjnych oraz powypadkowych / pourazowych jest niemożliwe. Możliwe natomiast jest ich zmniejszenie, spłycenie i rozjaśnienie do tego stopnia, że blizna przestaje być widoczna.
W naszym gabinecie w centrum Warszawy wykonujemy zabiegi na blizny pooperacyjne, powypadkowe i pourazowe zlokalizowane na:
Doświadczenie pozwala nam stwierdzić, że najlepsze efekty gwarantuje seria łączonych zabiegów wykonywanych w oparciu o indywidualny plan opracowany podczas specjalistycznej konsultacji.
Dowiedz się więcej o zabiegach usuwania blizn
NEWLOOK's KONTAKT
Chcesz zadać nam pytanie na temat blizn pooperacyjnych?
Umów się na profesjonalną konsultacje
A może wolisz od razu umówić się na indywidualną konsultację?
Nasza wiedza i doświadczenie są do Twojej dyspozycji!
Jesteśmy w samym centrum Warszawy
Zadzwoń lub napisz wiadomość
Odpowiemy na każde Twoje pytanie
Tel:+48 22 353 73 63
instytut@instytut-urody.com
pon - pt: 9 - 21
sobota: 9 - 17