Blizny potrądzikowe - skąd się biorą, jak im zapobiegać
Blizny potrądzikowe to problem, który dotyka niemal każdej osoby w mniejszym bądź większym stopniu. Chociaż trądzik jest najczęściej przejściowym zjawiskiem związanym z okresem dojrzewania, wątpliwe “pamiątki” po nim mogą pozostawać na zawsze. Co powoduje powstawanie blizn potrądzikowych? Czy da się ich powstaniu zapobiegać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Blizny to naturalny etap w procesie zdrowienia skóry. Pojawiają się, gdy dochodzi do jej uszkodzenia - przez mechaniczne działanie, stan zapalny czy ranę o dowolnym podłożu. Większość tego typu obrażeń, jeśli dotyczyła wyłącznie powierzchownej warstwy skóry, nie pozostawia po sobie śladu. Problem pojawia się, gdy uszkodzona zostaje skóra właściwa.
Jak dochodzi do powstania blizn potrądzikowych? Jest ona najczęściej pozostałością po ostrym stanie zapalnym, który doprowadził do rozwinięcia się zmian patologicznych, takich jak cysta, ale niekiedy również zmiana grudkowata czy nawet niepozorny tzw. pryszcz.
Zmiany tego typu występują wtedy, gdy pory skóry zostają zatkane - na przykład tkankami martwej skóry, nadmiarem sebum, pozostałościami makijażu i kosmetyków do pielęgnacji. W tym miejscu zaczynają się gromadzić bakterie i dochodzi do jego obrzęku. Tak nabrzmiały por z czasem pęka - jeśli zmiana jest powierzchowna, najczęściej szybko dochodzi do jej naprawy, a po “pryszczu” nie pozostaje ślad. Jeśli jednak zmiana umiejscowiona była głębiej, przez pęknięcie wprost do skóry właściwej przedostają się bakterie i zainfekowane tkanki, powodując powstanie większego problemu. Do tej pory zdrowa tkanka zaczyna chorować, co prowadzi do jej głębokich obrażeń.
Aby zreperować tak poważne uszkodzenie, w skórze zaczynają zachodzić intensywne procesy, w trakcie których produkowany są m.in. włókna kolagenowe. Jest to rodzaj włóknistych białek, odpowiedzialnych m.in. za elastyczność i wytrzymałość skóry. W większości przypadków taki proces naprawczy się powodzi - skóra odzyskuje nieprzerwaną ciągłość i nie jest już zainfekowana. Niestety, z punktu widzenia estetycznego, nie jest już tak gładka i jednolita jak wcześniej.
Blizny potrądzikowe najczęściej należą do jednego z dwóch rodzajów blizn. Wszystko zależy od tego, jak przebiegał “proces naprawczy” z użyciem włókien kolagenowych. Wyróżniamy:
Jak już wspomnieliśmy, powstawanie blizn jest naturalnym etapem zdrowienia skóry. Z tego też względu, nie sposób jest całkowicie wyeliminować ryzyko ich pojawienia się na naszej twarzy czy plecach. Szczególnie, jeśli przechodzimy ostry trądzik i mamy skłonność do powstawania głębokich stanów zapalnych. Jest jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby zminimalizować szansę na powstanie blizn.
1. Nie bagatelizuj trądziku
Trądzik jest naturalnym etapem, najczęściej występującym w wieku dojrzewania (ale zdarza się również i na późniejszych etapach życia). Nie oznacza to jednak, że powinien być pozostawiony sam sobie. Gdy tylko zaczynasz u siebie dostrzegać niepokojące zmiany na skórze - koniecznie skontaktuj się z dermatologiem i podejmij kroki celem leczenia trądziku. Pomocne być może również udanie się do doświadczonego kosmetologa, który będzie nas wspierał w minimalizowaniu objawów choroby.
2. Kontroluj stany zapalne
Duże zmiany będące ostrymi stanami zapalnymi niemal zawsze pozostawiają po sobie blizny potrądzikowe. Dlatego Twoim zadaniem jest niedopuszczanie do ich powstawania i maksymalne “gaszenie pożarów”. Twoja skóra jest szczególnie podatna na wszystkie drażniące czynniki, dlatego w miarę możliwości stosuj łagodne środki pielęgnacyjne, unikaj jej pocierania oraz mechanicznych peelingów, chroń przed mrozem i promieniami UV.
3. Zapomnij o “wyciskaniu”
Wyciskanie pryszczy i inne sposoby na “męczenie” skóry to gotowy przepis na uszkodzenie skóry właściwej. Nie są ani skuteczne w usuwaniu przyczyny problemu, ani bezpieczne. Najczęściej prowadzą tylko i wyłącznie do pogłębiania się stanu zapalnego i - w konsekwencji - powstania blizny potrądzikowych. Oczyszczanie skóry powinno być przeprowadzane wyłącznie przez profesjonalistów, przy użyciu specjalistycznych środków i sprzętu.
4. Zostaw strupki samym sobie
Strupki to naturalny rodzaj “plastra”, który tworzy się na powierzchni gojącej się rany. Zrywanie ich może wydłużać proces gojenia oraz zwiększa ryzyko rozwinięcia się poważniejszego stanu zapalnego.
5. Odwiedzaj kosmetologa zawsze, gdy to konieczne
Jeśli na Twojej twarzy (lub gdziekolwiek indziej) pojawi się duża cysta - nie zwlekaj. To czas udać się do kosmetologa po środek zaradczy. Być może będzie potrzebny zabieg lub wprowadzenie środków farmaceutycznych. Tak czy inaczej - nie czekaj, aż cysta samoistnie zniknie. Może to trwać bardzo długo i na pewno pozostawi po sobie ślad.
6. Poznaj swoją skórę - dokładnie!
Wiele osób ma problem z określeniem rodzaju swojej skóry oraz tego, czy jest ona wrażliwa, podatna na podrażnienia lub powstawanie blizn. Nic dziwnego - lekarze pierwszego kontaktu nie rozmawiają o tym ze swoimi pacjentami (ponieważ to nie ich specjalizacja), a nie wszyscy korzystają z usług profesjonalnych kosmetologów. Wizyta u dermatologa lub kosmetologa pomoże w ustaleniu, czy mamy skłonność do powstawania blizn i jeśli tak, powstanie plan zaradczy pomagający w walce z trądzikiem.
Tak! Jeśli masz problem z bliznami potrądzikowymi lub podejrzewasz, że Twoja skóra ma skłonność do powstawania blizn, zapraszamy na darmowe konsultacje w ramach których ustalimy, jakie zabiegi byłyby wskazane celem polepszenia kondycji Twojej skóry!