Usuwanie blizn potrądzikowych - czy domowe sposoby działają?
Blizny potrądzikowe potrafią być niemal tak samo frustrujące, jak wypryski, które je powodują. Co więcej, nieleczone zostają z nami na całe życie. Nic więc dziwnego, że większość osób dotkniętych tych problemem szuka sposobów, na jego pozbycie się. Czy jednak domowe sposoby mogą być w tym względzie pomocne?
Z tego artykułu dowiesz się:
Sok z cytryny jest środkiem, który zdaniem zwolenników naturalnych metod, ma szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i prowadzeniu domu. Podczas gdy jednak szorowanie sokiem z cytryny paneli podłogowych nie będzie prawdopodobnie miało zbyt wielu skutków ubocznych, tak już wtarcie go w skórę niekoniecznie.
Skąd bierze się popularne przekonanie, że sok z cytryny pomaga rozjaśniać blizny potrądzikowe? Prawdopodobnie stąd, że sok z cytryny reaguje z promieniami słonecznymi, jednak wbrew pozorom, wcale nie jest to działanie, jakiego byśmy od niego oczekiwali. Faktycznie, cytryny zawierają alfa-hydroksykwas, który w dużym stężeniu może wspomagać rozjaśnianie plam - z tym, że w cytrynach nie ma go tak wiele, jak w profesjonalnych produktach do pielęgnacji. Co więcej, niskie pH soku z cytryny (100 razy bardziej kwaśne, niż skóra, której pH wynosi 4,5-5,5!) może być odpowiedzialne za kontaktowe zapalenie skóry, swędzącą wysypkę, albo nawet powstanie ran, które gojąc się pozostawią po sobie… kolejne blizny. Dermatolodzy ostrzegają, że sok z owoców cytrusowych wtarty w skórę, a następnie wyeksponowany na słońce może doprowadzić do powstania bolesnych oparzeń.
To jednak nie wszystko. Owoce cytrusowe, w tym oczywiście cytryny, mogą powodować poważną chorobę dermatologiczną - fitofotodermatozę, nazywaną również chorobą lemonkową. Zawarte w owocach furokumaryny w połączeniu ze światłem słonecznym są niebezpieczne i powodują uszkodzenia DNA komórek skóry. Co ciekawe, nawet krem z filtrem przeciwsłonecznym nie pomoże, jeśli skóra została poddana działaniu skoncentrowanego soku. Osoby o bardzo wrażliwej skórze mogą mieć objawy fitofotodermatozy po zjedzeniu w pełnym słońcu nie tylko pomarańczy, ale nawet marchwi.
Stosowanie soku z cytryny może dodatkowo przesuszać cerę, zwiększać jej podatność na łuszczenie się, zaogniać wszelkie podrażnienia.
Czy jednak należy za wszelką cenę unikać cytryn? Nie! Owoc ten ma wiele do zaoferowania ale z pewnością nie należy liczyć na jego działanie rozjaśniające skórę. Głównie chodzi o wysoką zawartość witaminy C, która jest niebywale cenna dla organizmu. Jeśli chodzi o owoce cytrusowe, najlepiej pozostać przy ich spożywaniu, a z dobrodziejstwa witaminy C korzystać w formie ustabilizowanej w kosmetykach. Picie soków zawierających dużą ilość witaminy C ma działanie przeciwstarzeniowe, pomaga w neutralizowaniu wolnych rodników i jest świetne dla poprawy odporności. Są nawet badania, które potwierdzają, że regularne spożywanie cytrusów zmniejsza powstawanie zmarszczek i stymuluje produkcję włókien kolagenowych w skórze. Niestety, żadne z badań nie potwierdza jednocześnie, aby cytryna - czy to jedzona, czy tym bardziej wcierana w skórę - mogła pomóc w leczeniu trądziku bądź jego pozostałości.
Oliwa z oliwek jest pyszna i ma wiele zastosowań - głównie jednak kulinarnych. Jako sposób leczenia blizn potrądzikowych nie sprawdza się w ogóle, chociaż na różnych forach można znaleźć liczne przepisy ją zawierające.
Jedynym potwierdzonym działaniem oliwy z oliwek jeśli chodzi o pielęgnację, jest nawilżanie. Wcieranie jej w ręce czy włosy może pomóc je natłuścić i zmiękczyć. Nie dowiedziono jednak, aby w jakikolwiek sposób oliwa zmniejszała widoczność blizn - potrądzikowych czy powstałych w inny sposób.
Oliwa z oliwek jest nośnikiem przeciwutleniaczy oraz witamin, które pomagają zachować młodość i korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Bez wątpienia tak jest, jednak kiedy oliwa stosowana jest “wewnętrznie” - czyli po prostu spożywana. Aby zrozumieć, dlaczego wcieranie oliwy w skórę nie przynosi żadnych rezultatów w kwestii usuwania blizn. warto poznać mechanizm ich powstawania.
Generalnie blizny są naturalnym efektem procesów regeneracyjnych zachodzących w tkankach skóry na skutek jej uszkodzenia. Gdy dochodzi do zagojenia się rany, rusza produkcja włókien kolagenowych, które nadbudowują uszkodzenie w skórze i przywracają jej ciągłość. Z punktu widzenia praktycznego jest to proces efektywny, jednak estetycznie “naprawione” miejsce wizualnie znacząco odróżnia się od pozostałych tkanek. Oliwa z oliwek nie posiada żadnych substancji aktywnych, które pomagałyby rozjaśnić charakterystyczne ciemne plamy. W żaden sposób nie wpływa na syntezę włókien kolagenowych oraz nie wchodzi w reakcję z tkankami.
Oliwa z oliwek w najlepszym zatem wypadku jest obojętna dla skóry. Może jednak też nam zaszkodzić. Warto pamiętać, że jest to stosunkowo ciężki olej, który wykazuje działanie komedogenne. Co więcej, kwas oleinowy (zawarty we wszystkich olejach roślinnych) może być odpowiedzialny za osłabienie bariery lipidowej skóry - mechanizmy tego zjawiska nie do końca są poznane. Pewne jest jednak, że niektóre osoby po kontakcie z oliwą z oliwek mają większe problemy z wysuszaniem się skóry.
Istnieją dwa typy blizn potrądzikowych - najczęściej spotykane są charakterystyczne ciemne plamy na skórze. Drugim typem są blizny zanikowe - skóra nimi pokryta wygląda jak “podziurkowana” ostrym narzędziem. Blizny tego typu powstają na skutek nieprawidłowych procesów gojenia się skóry, gdy nie powstało wystarczająco dużo tkanek, aby idealnie zapełnić miejsce po tych zajętych chorobowo.
Niestety, ale w tym przypadku żadne ze sposobów domowych albo nawet drogeryjnych nie jest w stanie pomóc w odzyskaniu jednolitej faktury skóry. Konieczne jest zgłoszenie się do gabinetu kosmetologii estetycznej, w którym przeprowadzane są zabiegi dermapen, skin needling czy radiofrekwencji mikroigłowej.
Jeśli zależy nam na pozbyciu się niechcianych pamiątek po trądziku, najlepiej skorzystajmy z bogatej oferty renomowanych salonów kosmetologicznych. Stosowane tak sposoby są bezpieczne i efektywne. Większość z nich nie jest nawet odrobinę bolesna i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Jeśli chcesz poznać zabiegi, które nasi specjaliści rekomendują dla Twojej skóry - zgłoś się na bezpłatne konsultacje!