Czy pora roku ma znaczenie w usuwaniu blizn?
Usuwanie blizn to zabieg, który najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym, gdy ekspozycja na promienie słoneczne jest zdecydowanie mniejsza niż w pozostałe pory roku. Dowiedz się, jakie są etapy gojenia blizny i jak długo po uszkodzeniu skóry można poddać się zabiegowi usuwania blizn.
Blizna jest naturalną reakcją skóry na uszkodzenie tkanek. W miejscu urazu dochodzi do powstania nowej tkanki, która w przeciwieństwie do “zwykłej” tkanki skórnej nazywana jest włóknistą. Ma ona charakterystyczną strukturę, która pozwala szybko zespolić uszkodzone miejsce i przywrócić ciągłość bariery, jaką stanowi skóra. Głównym budulcem tkanki włóknistej jest kolagen, którego włókna układane są w sposób nieregularny. Dzięki temu wbudowują się pomiędzy struktury ścięgniste, powięziowe i mięśniowe.
Blizny mogą niekiedy zaburzać funkcjonowanie niektórych obszarów, uciskając struktury nerwowe czy mięśniowe oraz dając wrażenie ograniczonej mobilności. Niewielkie blizny zazwyczaj nie mają takich skutków, ale także bywają przyczyną obniżenia samooceny ze względu na nieestetyczny wygląd.
Warto mieć świadomość, że niektóre blizny mogą wymagać interwencji specjalisty: rehabilitacji lub fizjoterapii, tzw. mobilizacji blizny. Tego typu zabiegi wykonywane są w gabinetach fizjoterapeutycznych, ale także kosmetologicznych i medycznych. Chcąc dowiedzieć się, kiedy można usunąć bliznę, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem.
Istnieje wiele mitów na temat jaki jest wpływ słońca na blizny. Najważniejsze to zapamiętać, że świeża blizna musi być bezwzględnie chroniona przed działaniem promieni UV. Niewskazane jest nie tylko opalanie się, ale w ogóle jakakolwiek ekspozycja blizny na słońce. W żaden sposób słońce nie ma właściwości usuwających blizny, a wręcz przeciwnie, może jej bardziej zaszkodzić. Tkanka bliznowata jest pozbawiona melanocytów, które zmieniają kolor skóry pod wpływem słońca, aby ją chronić. Opalanie niechronionej przez filtry UV skóry zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, a w przypadku blizn ryzyko to jest wyższe.
Nie oznacza to jednak, że zagojona blizna nie może w żadnym wypadku mieć kontaktu ze słońcem: wystarczy korzystać z kremów z filtrem i nie przebywać w pełnym słońcu w godzinach południowych.
Laserowe usuwanie blizn zazwyczaj zaleca się przeprowadzać jesienią i zimą, jednak nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegu także wiosną i latem. Warunkiem jednak jest zakrywanie skóry (jeśli to możliwe) lub stosowanie kremów z najwyższymi filtrami UV (tzw. blokerów). Skóra po działaniu lasera nawet przez 2-3 miesiące ulega przebudowie i jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia promieniami słonecznymi. Z powyższych względów, najlepiej jest nie poddawać się zabiegom usuwania blizn tuż przed wyjazdem na wakacje. Konieczne jest także zapoznanie się z zasadami pielęgnacji skóry po zabiegu i stosowanie się do zaleceń specjalistów.
Najbardziej skuteczną metodą redukcji widocznych zmian dermatologicznych jest laserowe usuwanie blizn. Kiedy można przeprowadzić ten zabieg? Przede wszystkim nie wcześniej niż po 3 miesiącach od powstania uszkodzenia skóry: zazwyczaj jednak zaleca się odczekać do 6 miesięcy.
W NEWLOOK’s Institute możesz skorzystać bezpłatnych konsultacji przed zabiegowych, w ramach których otrzymasz niezbędne informacje na temat konkretnego zabiegu. Specjalista przeprowadzi wywiad, który wykluczy występowanie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz przygotuje indywidualny plan zabiegowy.