Jak goją się rany i dlaczego powstają blizny?

Proces powstawania blizny bywa długi: trwa nawet do dwóch lat. Jednak zasklepienie rany odbywa się znacznie szybciej: trwa od kilku dni do paru tygodni, w zależności od wielkości i głębokości rany.

Jak długo goi się rana?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo goi się rana. Jednak są pewne przedziały czasowe, które uznaje się za normę. Rany goją się przez tzw. ziarninowanie lub rychłozrost. Gojenie się przez rychłozrost to gojenie pierwotne i trwa od 6 do 8 dni. Dotyczy to ran, które były czyste i prawidłowo zszyte lub zabezpieczone, jeśli nie wymagały szycia. Jeśli rana nie została zszyta lub była zanieczyszczona, a przez to zakażona, ma miejsce wyłącznie gojenie wtórne, które odbywa się przez ziarninowanie. Ziarnina jest gęsto unaczynioną tkanką w kolorze czerwonym, która powstaje np. na rozległych uszkodzeniach skóry. Pojawia się ok. czwartego dnia po powstaniu rany i jest produkowana przez fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej.

Generalnie gojenie się ran przebiega w dwóch fazach: oczyszczania i odbudowy. W fazie oczyszczania uszkodzone tkanki są upłynniane i odprowadzane na zewnątrz ciała. W fazie odbudowy pojawia się ziarnina, która z czasem ulega zwłóknieniu, co wyjaśnia odpowiedź na pytanie jak powstają blizny.

To, jak goją się rany, jest zależne od wielu czynników: pielęgnacji rany i jej higieny, rodzaju uszkodzenia skóry i jego rozległości, a nawet genów. Istnieją różnorodne rodzaje blizn, jednak generalnie przebieg ich tworzenia się jest podobny.

Jak powstają blizny?

Naturalnym etapem gojenia się ran jest powstanie blizny. Powstawanie blizn dzieli się na trzy fazy. Pierwsza to proces zapalny, który trwa od 48 do 72 godzin. W tym czasie wytwarzany jest skrzep z krwi, który zabezpiecza ranę i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. W procesie zapalnym uwalniane są także czynniki wzrostowe, które stymulują komórki do wytwarzania nowych tkanek. W kolejnym procesie poliferacji trwającym od 10 do 15 dni powstają nowe komórki, jak również kolagenowe włókna. Strup odpada, a rana może zacząć intensywnie swędzieć. W procesie dojrzewania trwającym nawet do dwóch lat wytwarzane są włókna kolagenowe, które tworzą szkielet blizny. Powierzchnia rany pokrywa się nabłonkiem i jest stopniowo obudowywana nowymi tkankami.

Kiedy jest najlepszy czas na usuwanie blizn?

Warto wiedzieć, że blizny same w sobie zazwyczaj nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia. Chociaż nie wyglądają estetycznie, nie mają większej tendencji do powstawania np. komórek nowotworowych niż zdrowa skóra. Bywa jednak, że blizny ograniczają mobilność lub dają subtelne dolegliwości bólowe związane z wbudowaniem włókien kolagenowych w strukturę mięśni czy powięzi. W takim wypadku wskazane jest podjęcie fizjoterapii i tzw. mobilizacja blizny.

Usuwanie blizn poleca się osobom, które cierpią z powodu obniżonej samooceny wynikającej z widoczności blizny wpływającej na wygląd zewnętrzny. To także zabieg dla osób, które chcą pozbyć się blizn ze względu na wspomnienia, jakie się z nią wiążą lub u których istnieje fizjoterapeutyczne wskazanie do usunięcia zmian.

Blizny można usuwać po zupełnym zagojeniu się rany, czyli nie wcześniej niż 3 miesiące od jej powstania. W niektórych przypadkach konieczne będzie odczekanie nawet do dwóch lat, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem specjalizującym się w usuwaniu blizn.

W NEWLOOK’s Institute możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji z profesjonalistami, którzy przygotują dla Ciebie indywidualny plan zabiegowy usuwania blizn i odpowiedzą na wszystkie związane z tym tematem pytania.

Przeczytaj także: