Jak dbać o skórę trądzikową, by zapobiegać powstawaniu przebarwień?
Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka 10 proc. populacji i niemal 90 proc. nastolatków. Niechcianymi pamiątkami po niej są przebarwienia i szpecące blizny, które nierzadko są powodem obniżonej samooceny. Czy da się ich uniknąć?
Problemy z cerą trądzikową zazwyczaj zaczynają się w okresie dojrzewania. U większości osób ten etap samoistnie mija, co nie oznacza, że wdrożenie specjalistycznej pielęgnacji nie jest w tym pomocne. Odpowiednie dopasowanie preparatów, zabiegów kosmetycznych, a niekiedy również środków farmaceutycznych znacznie przyspiesza skrócenie choroby oraz zapobiega powstawaniu trwałych zmian skórnych, takich jak blizny czy przebarwienia.
Skóra trądzikowa potrzebuje przede wszystkim regulacji wydzielania sebum, regularnego złuszczania, dostarczania substancji odżywczych i nawilżania. Efektem nieprawidłowo dobranej pielęgnacji jest skóra sucha trądzikowa, czyli cera pokryta zmianami zapalnymi, błyszcząca, a jednocześnie dająca wrażenie “ściągnięcia” i pokryta suchymi skórkami. Szczęśliwie nawet największe błędy pielęgnacyjne mogą zostać naprawione, jeśli udamy się do specjalisty.
Ważną kwestią jest to, że coraz częściej diagnozowana jest cera trądzikowa u dorosłych. Lekarze są zdania, że nasilony trądzik u dorosłych może być powodowany predyspozycjami genetycznymi, ale również zmianami hormonalnymi wywoływanymi czynnikami środowiskowymi. Cera trądzikowa może być skutecznie leczona, jednak kluczowe jest stosowanie się do zaleceń zgodnych z aktualną wiedzą.
Przede wszystkim, konieczne jest udanie się do dermatologa. Oceni on, jak bardzo zaawansowana jest choroba oraz dopasuje odpowiednią terapię. Zazwyczaj wykorzystuje się leki miejscowe i doustne. Jeśli chodzi o leczenie miejscowe, najlepsze efekty osiąga się przez traktowanie zmian antybiotykami, retinoidami, nadtlenkiem benzoilu, a także kwasem salicylowym i azelainowym. Przy mocno nasilonym trądziku o ostrym przebiegu, z bolesnymi stanami zapalnymi, dermatolog może włączyć izotretynoinę i silne antybiotyki ogólnoustrojowe.
Oprócz tego wskazane jest regularne wykonywanie zabiegów kosmetologicznych, pozwalających łagodzić zmiany, złuszczać chory naskórek i pobudzających tkanki do naturalnych procesów regeneracyjnych. Zazwyczaj stosuje się mezoterapię mikroigłową, radiofrekwencję mikroigłową, skin needling i peelingi chemiczne. Dużą skuteczność zarówno w redukcji wydzielanego sebum jak i zmniejszaniu widoczności blizn potrądzikowych wykazują zabiegi laserowe.
Problemy z cerą trądzikową nawet, gdy znikną, mogą nadal dawać o sobie znać w postaci blizn. Aby tego uniknąć, należy:
Nierzadko jednak mimo stosowania się do powyższych zaleceń, z czasem na skórze pojawiają się przebarwienia i blizny (w tym tzw. blizny zanikowe, przypominające niewielkie dziurki w powierzchni skóry). Usuwanie blizn potrądzikowych jest jednak możliwe, jeśli udamy się do doświadczonego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. W ramach bezpłatnych konsultacji w takich gabinetach jak NEWLOOK’S Institute możemy spodziewać się stworzenia planu zabiegowego i odpowiedzenia na wszystkie pytania dotyczące pielęgnacji skóry trądzikowej oraz zaleczonej, ale pokrytej bliznami potrądzikowymi.