Czy usuwanie blizn po cesarskim cięciu jest bezpieczne?
Cesarskie cięcie pozostawia w dolnej części brzucha kobiety podłużną ranę. Z czasem może ona zmienić się w widoczną bliznę. Gdy gojenie się blizny nie przebiega w sposób prawidłowy, zmienia się ona w bliznowiec: niegroźną dla zdrowia, ale nieestetyczną zmianę. Na całe szczęście, można zredukować jej widoczność!
Ponad 40 procent porodów w Polsce prowadzonych jest przez cesarskie cięcie. To poważna operacja chirurgiczna, która polega na precyzyjnym przecięciu powłok brzusznych i macicy. Na skórze w miejscu, w którym zostało poprowadzone cięcie, pozostaje rana. Po pewnym czasie zmienia się ona w bliznę.
Warto pamiętać, że blizna powstaje nie tylko na skórze, ale również na wewnętrznych powłokach jamy brzusznej i na macicy. Dlatego młoda mama w połogu po cesarskim cięciu powinna szczególnie ostrożnie podchodzić do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, dbać o odpowiedni sposób wstawania z łóżka, podnoszenia dziecka etc.
W tym celu warto skonsultować się z urofizjoterapeutą, który udzieli profesjonalnych wskazówek. Poinformuje również, jakie są objawy rozchodzenia się blizny po CC, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja blizny po CC i co powinno wzbudzić nasz niepokój.
Zewnętrzna rana powinna być regularnie odkażana oraz smarowana wskazanymi przez lekarza preparatami. Coraz częściej poleca się stosowanie plastrów silikonowych, które stanowią nie tylko zabezpieczenie rany przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również zmniejszają ryzyko powstania bliznowca.
Niezależnie od tego, jak dobrze blizna się goi warto pamiętać, że sama z siebie nigdy nie zniknie: na zawsze pozostanie pamiątką po porodzie, mniej lub bardziej widoczną. Jeśli zależy nam na redukcji jej widoczności, warto rozważyć wizytę w gabinecie kosmetologicznym.
Usuwanie blizn po cesarskim cięciu jest w pełni bezpiecznym, standardowym zabiegiem kosmetologicznym. Może być przeprowadzane na wiele sposobów. Zazwyczaj blizna po cesarce po roku od porodu nadaje się już do zabiegów redukcji.
Do najskuteczniejszych metod usuwania blizny po CC zalicza się przede wszystkim:
Jednym z najczęściej spotykanych powikłań po cięciu cesarskim jest powstawanie bliznowców i zrostów. Chociaż nie są one zazwyczaj niebezpieczne dla zdrowia, powodują dyskomfort młodej matki. Mogą skutkować uczuciem “ściągnięcia” i świądem.
Jeśli zrosty będą przez długi czas bagatelizowane, mogą doprowadzić do zmian w sposobie poruszania się, a tym samym, rozwijania się wad postawy. Dlatego jeśli obserwujemy powstawanie zrostów, warto skonsultować się ze specjalistą kosmetologiem lub urofizjoterapeutą.
Zazwyczaj w takich przypadkach zalecane są specjalistyczne masaże zwane mobilizacją blizny. Po jej “uruchomieniu” możliwe jest przeprowadzenie jednego ze wspomnianych wyżej zabiegów celem redukcji widoczności blizny.
Najczęściej usuwanie blizny po cesarce odbywa się z użyciem lasera. Metoda ta pozwala na szybkie, skuteczne i bezpieczne usunięcie blizny, nawet bardzo rozległej i sprawiającej dyskomfort. Laseroterapia jest stosowana zarówno do usuwania zwykłych blizn, jak i bliznowców i zrostów.
Najlepiej decydować się na laseroterapię w sprawdzonym gabinecie kosmetologicznym. Specjalista poradzi, ile sesji będzie koniecznych do osiągnięcia upragnionego efektu oraz w jaki sposób pielęgnować miejsce po bliźnie, aby rezultaty były jak najlepsze.
Masz wątpliwości co do tego, która metoda usuwania blizny po CC będzie odpowiednia w Twoim przypadku? Zgłoś się do NEWLOOK’s Institute na bezpłatne konsultacje!