Wszystko, co musisz wiedzieć o bliznach po cięciu cesarskim
Wielkość blizny po cięciu cesarskim uzależniona jest od masy ciała mamy i jej dziecka, a także jego ułożenia w brzuchu w okresie prenatalnym. Przeważnie jednak ma ok. 10-15 cm długości i nie jest szersza niż 3 mm. Zdarza się jednak, że blizna jest bardzo widoczna. Jak do tego nie doprowadzić i czy można usunąć blizna po cesarce?
Blizna po cesarskim cięciu umiejscowiona jest w dole brzucha, pod spojeniem łonowym. To charakterystyczna pozioma linia, która zazwyczaj nie jest widoczna znad bielizny. Wygojona blizna po CC jest blada, ledwo zauważalna i nie powoduje dyskomfortu kobiety.
W pierwszych dniach po porodzie, blizna jest jaskrawo różowa lub czerwona. W zdecydowanej większości przypadków nie dochodzi o stan zapalny po cesarskim cięciu, a rana goi się dobrze i szybko. Obecnie większość chirurgów korzysta z rozpuszczalnych szwów, których nie ma konieczności usuwać, co również pozytywnie wpływa na późniejszą estetykę blizny.
Niekiedy jednak nawet jeśli regeneracja po cesarce przebiega dobrze, w miejscu wykonania cięcia pojawia się bliznowiec. Nie jest on niebezpieczny pod względem zdrowotnym: co najwyżej powoduje dyskomfort, delikatne uczucie “ciągnięcia”. Jest również mało estetyczny. Bliznowiec tym różni się od zwykłej blizny, że jest znacznie większy niż samo miejsce zszycia, dodatkowo może być wypukły, mieć nieregularną fakturę, wyraźnie odcinać się kolorystycznie od skóry. Na tym etapie jedynym sposobem jest udanie się do gabinetu kosmetologicznego i zdecydowanie się na szybki i w pełni bezpieczny zabieg usuwania blizn po cesarskim cięciu
Świeża rana po cięciu cesarskim wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przez pierwszą dobę po operacji zazwyczaj rana przykryta jest opatrunkiem, którego nie wolno moczyć. Po tym czasie wskazane jest zapewnienie ranie dostępu do świeżego powietrza. Lekarze zazwyczaj zalecają, aby w dniu opuszczeniu szpitala przez młodą mamę zaczęła ona stosować specjalne preparaty w postaci żelu lub plastrów, które posiadają składniki przeciwzapalne i regenerujące skórę. Nosi się je przez całą dobę i ściąga na czas mycia, do którego powinno używać się delikatnych, nieperfumowanych środków myjących.
W tym miejscu konieczne jest także zaznaczenie, że cały brzuch po cesarce wymaga uwagi: cięcie cesarskie jest poważną operacją, w trakcie której chirurg przecina wszystkie powłoki brzuszne. Dlatego warto jest już w okresie połogu zasięgnąć porady urofizjoterapeuty odnośnie do tego, jakie ćwiczenia po CC są wskazane, a jakie absolutnie nie. Na wygląd brzucha i regenerację wpływa również dieta po cesarce: powinna być lekkostrawna i zawierać dużo błonnika. Częstym problemem młodych matek po cięciu cesarskim są zaparcia, które powodują dyskomfort, ból jelit i mogą prowadzić do pojawienia się również problemów ze skórą.
Jeśli wygląd blizny po cięciu cesarskim jest dla kobiety problematyczny, zazwyczaj nie istnieją przeciwwskazania do jej usunięcia. Istnieje wiele metod redukowania widoczności blizn po CC: najczęściej wybieraną jest laseroterapia, ale dużą popularnością cieszy się również mezoterapia mikroigłowa oraz Dermapen. Dodatkowe to radiofrekwencja mikroigłowa, krioterapia oraz peelingi chemiczne. Myśląc o usunięciu blizny po CC warto udać się do gabinetu medycyny estetycznej, w której pracują doświadczeni specjaliści. Rozpiszą oni plan zabiegowy oraz poradzą, czy przed jego rozpoczęciem wskazane jest również poddanie się masażom i tzw. mobilizacji blizny.